Tel.: +48 512 070 898

 

Nasz sklep stacjonarny

Zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego z artykułami LED we Wrocławiu:

Dom Handlowy Lotos
ul. Grabiszyńska 9
I piętro
Pon. - Pt.: 10:00-18:00
Sob.: 10:00-14:00

Technologia LED

Dioda LED jest urządzeniem półprzewodnikowym stałoprądowym wytwarzającym światło. Dioda składa się z chipu diodowego zamkniętego w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego, żywicy epoksydowej, żywicy lub ceramiki. Obudowa może występować w różnorodnych kształtach i rozmiarach co pomaga zidentyfikować parametry poszczególnych typów diod. Zazwyczaj stosuje się dodatkowe urządzenie optyczne sterujące światłem w postaci soczewki zamontowanej na obudowie z żywicy epoksydowej. Ostateczne osiągi optyczne układu uzależnione są od wielkości i rozmiaru diody, konfiguracji soczewek oraz odległości od diody do soczewki.

Tak samo ważne jak kontrola efektu optycznego systemu, jest projektowanie z wykorzystaniem diod LED, które wymaga rozsądnego zaprojektowania kwestii związanych z odprowadzaniem ciepła. Współczynnik ilości światła do energii cieplnej emitowanej przez diody jest znacznie wyższy niż dla żarowych źródeł światła. W związku z czym produkują one znaczne ilości ciepła. Tą zbędną energię cieplną usuwa się z diody za pomocą radiatora. Diody są niezwykle czułe na temperaturę podłączenia diody wewnętrznej, a nadmiar ciepła może skrócić żywotność diody i spowodować jej awarię.

Właściwe działanie diody wymaga zastosowania prądu stałego, zazwyczaj zapewnianego przez sterownik zamieniający prąd zmienny na stały. Ten sterownik musi być właściwie dobrany do diody, którą zasila, ponieważ dobranie niewłaściwego w najlepszym przypadku spowoduje słabe światło, dodatkowo obniżając żywotność diody LED lub będzie powodować powtarzające się awarie układu. Sterownik musi także zabezpieczać diodę przed wahaniami napięcia, które mogą powodować uszkodzenia. Sterownik może zapewniać daleko idący poziom sterowania diodą i umożliwiać ściemnianie do 0%, a w przypadku wykorzystania zestawu diod o różnych kolorach można wykorzystać technologię DMX połączoną z konsoletą mieszania światła zapewniającą możliwości stworzenia niezwykle skomplikowanych efektów oświetleniowych.

Zaletą wykorzystania technologii LED jest relatywnie długi okres eksploatacji systemów, producenci podają ilość godzin roboczych sięgającą wartości 50,000, należy jednak wziąć pod uwagę czynniki redukujące. Ponieważ dioda może działać bardzo długo ilość światła będzie się zmniejszać w czasie. Dlatego też, szczególnie w zastosowaniach krytycznych, a w szczególności oświetleniu awaryjnym , należy upewnić się czy instalacja pod koniec okresu eksploatacji wytwarza wystarczającą ilość światła. Zmniejszanie się mocy oświetlenia jest zazwyczaj skutkiem zanikania koloru obudowy diody wraz z upływem czasu. Utrata ilości lumenów i okresu eksploatacji jest inna u różnych producentów, różnice pojawiają się także w kwestii kolorów, tak więc za każdym razem należy odwołać się do danych dostarczonych przez producenta.

Główną zaletą diod jest ich niewielki rozmiar i długi okres eksploatacji. Sprawia to, iż idealnie nadają się do tworzenia efektów świetlnych gdzie ukryte światło wykorzystywane jest do stworzenia określonej atmosfery.

 

Zastosowanie:

  • znaki drogowe i sygnalizacja świetlna
  • przemysł rozrywkowy (hotele, restauracje, dyskoteki)
  • oświetlenie awaryjne
  • iluminacja
  • wykończenia wnętrz

Widujemy obecnie robiące niezwykłe wrażenie instalacje LED, oświetla się diodami domy, obszary handlowe i kulturalne a także zewnętrzne części budynków. Dodatkowo, ponieważ światło produkowane przez diody jest “zimne”, ma to duże zalety przy zastosowaniach muzealnych gdzie ciepło wytworzone przez źródło światła mogłoby prowadzić do znacznych uszkodzeń eksponatów. Przeszkodą dla tego typu zastosowania jest monochromatyczna natura diod, z wyjątkiem diod fosforowych białych.

Obecnie technologia LED może znaleźć również zastosowanie przy oświetleniu ogólnym, takim jak np. oświetlenie uliczne. Jednak należy pamiętać, że oświetlenia w oparciu o diody LED nie należy stosować w każdej sytuacji.

 

Facebook